Haberler

Ygs Lys Matematik nasıl çalışılır?

YGS LYS Matematik Nasıl Çalışılır?

Neden matematik dersinden ve sınavlarda matematik yapamayacağımızdan korkarız?

 

Bu durum biraz da toplumsal yapımızın etkisi var. Çocukluktan itibaren başarımız toplumumuzda matematik ile ölçülmeye başlanır. Örneğin, genelde bir öğrenci başka bir öğrenciyle kıyaslanırken matematik notları üzerinden birbiriyle kıyaslanır.Matematik iyi değilse öğrenci başarısız sayılır.Matematik te başarılıysa çocuk zeki ve başarılı sayılır. Ders notlarında matematiğin iyi olması diğer derslerin daha düşük olmasını göz ardı ettirir.
Küçük yaşlardan itibaren ya matematik yapamazsam korkusuyla yetişmeye başlarız.Bu da genel olarak toplumumuzun çok büyük bir çoğunluğunca matematik e karşı ön yargı oluşmasına neden oluyor. Matematiği sevmemeye başlıyoruz. Toplumuzun büyük kısmı matematik ten nefret ediyor ve sevmiyor. Artık günümüzde Öğrenilmiş çaresizlik gibi oldu ben çalışsam da yapamam matematik zaten zor herkes matematik yapamaz. Maalesef Bu hale geldik ve bu çok yanlış bir düşüncedir. Sizinde başınıza muhakkak gelmiştir Aile büyükleriniz,arkadaşlarınız çevremizdeki insanlar “sen matematik yapamazsın! ” Tarzında sizi yargılamıştır. Bu davranışlar sizi nereye götürüyor? Öğrencilerden duyduğum cevaplar;

– Benim temelim yok ben yapamam
– Zaten matematik zor
– O yapamıyorsa ben yapamam
– Matematiğe çalışsam da yapamam
– Matematik ile uğraşsamda hiç bişey olmaz
– Matematik e hiç bakmayacağım
– Matematik yapmasam da olur
– Zaten matematik sevmiyorum vb…

Arkadaşlar eğer gerçekten matematik ten bişeyler yapmak istiyorsanız kendinizi matematik e karşı olan tüm ön yargılardan temizlemeniz gerekiyor.
Matematik yapmak için sevmek zekanız olup olmamasından ziyade sizin çalışmalarınız daha önemlidir.

 

MATEMATİK TEMELİM YOK!

 

Sınavlara hazırlınmaya başladığımızda YGS LYS matematik temelim yok sorunu ortaya çıkıyor.Sınava başlamadan Zaten Benim temelim yok matematik yapamam.
Bana göre matematik temeli;
-Öğrenci temel işlem becerilerine (Toplama,çıkarma,bölme,çarpma) eksizsiz bir şekilde sahip
-Ders çalışma azmi var,pes etmeden çalışabilecek iradeye sahip.
İse bu kişinin matematik temeli vardır.
Bıkmadan bu temel üzerine düzenli çalışarak sürekli üzerine koyarak başarılı olabiliriz.Bir kere ilk olarak matematiğin kolay olduğunu kendinize kabul ettirin.Yıllar boyu oluşturduğunuz ön yargılarınızı yıkın ! Sizi engelleyen olumsuz görüş ve ön yargılardan kurtulun!

Temelimiz de yoksa antremanlarla matematik,30 günde pratik matematik vb. Kitapları kullanabilirsiniz.

 

TEMELİMİZ VAR NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZ.

Matematiğimiz iyi değilse ders çalışırken matematiğe yeterince zaman ayırmalıyız. Zamanı size bağlı arkadaşlar ne kadar çok zaman ayırırsanız Ne kadar çaba gösterirseniz sizin için okadar iyi olacaktır.Ders çalışmaya başlarken de kolay dan zora doğru gitmeliyiz kolay kitaplardan zor kitaplara,kolay sorulardan zor sorulara,kolay temel konulardan zor konulara doğru çalışmaya başlamalıyız.Konu anlatımı için kursa gidiyorsak,özel ders vb destek alıyorsanız,kendimiz destek almadan da konu çalışıyorsak ilk önce muhakkak defterimiz olacak çalıştığımız konuları yazacağız önemli kısımları not alacağız yazarak çalışacağız.Eğer evde ders çalışıyorsanız konu anlatımı çalıştınız anlamadınız videolu konu anlatım siteleri YouTube kanallarını da takip edebilirsiniz. Matematik Dersi çalışırken göreceğiz birçok formül kural vardır. Öğrenciler olarak genelde hep hepsini ezberlemeye çalışırsınız bu da akılda kalıcığı düşürüyor.Ezberlemekten ziyade mantığını anlamaya çalışın ispatlarına muhakkak bakın. İspatlarını bilirseniz formüllerin akılda kalıcılığı da daha uzun olacak ve unuttuğunuz da ispatı kendiniz çıkarabilirsiniz. Genelde sorulduğu için sizede tavsiye olarak Formüllerin Akılda kalıcılığını artırmak için de küçük kağıtlarla çalışma masanızda görülür yere asabilirsiniz.Her konu anlatımı bitiminden sonra o konu ile ilgili kolay dan zora testler çözüyoruz ne kadar çözeceğiz? O konu yu iyice oturtuncaya kadar iki test çözdüm bitti değil o konu ile ilgili soruları çözüyoruz konunun mantığını anladık iyice oturduk sonra diğer konuya geçiyoruz. Diğer konulara çalışırken de unutmamak için geriye dönük tekrarlar yapıyoruz.Bu şekilde çalışmaya başladık test lerden Bir soruyu çözemediğimiz de hemen ben bunu yapamıyorum! At kağıt kalemi demiyoruz! Çalışmayı bırakmıyoruz.

“Hayatta başarılı olanlar, kendilerine gereken bilgileri öğrenmekten bir an geri kalmazlar.” Rudyard Kıplıng

 

Her zaman karşınıza çıkan her soruyu çözeceğiz diye bir durum yok. Pes etmiyoruz ısrar ediyoruz. Neden biraz daha uğraşıp çözemeyesiniz ki? O anlık birşey göremeyebilirsiniz.Biraz daha uğraşabilirsiniz eğer yinede çözemedik sıkıntı yok arkadaşımız,hocamız, soru çözme uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

 

KURSA GİTMELİMİYİM?

Kurs ve özel ders ile ilgili çok soru alıyorum.Eğer kendiniz yetersiz görüyorsanız destek almanız size yararlı olacaktır.Ama illa da gideceksiniz diye birşey yok kendiniz çalışarak ta yapabiliyorsanız destek almadan da çalışabilirsiniz.Bana göre bütün dersler için bilinçli bir şekilde çalışan öğrenciler daha başarılı oluyor ilk önce işimizi ciddiye alacağız hedefimizi koyacağız ciddi bir şekilde bilinçli olarak çalışacağız.Hayatımızı şekillendirecek sınav maratonunda ağır olsa bile sonuna kadar koşan arkadaşlar daha başarılı oluyor. Bu sınav maratonun da tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.Herkesin gönlünden geçen bölümleri kazanmasını temenni ediyorum.

İ.ÖZKAN
Matematik öğretmeni

 

Not: Yazının izinsiz olarak paylaşılması yasaktır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı