Haberler

Son dakika: ÖSYM sınav sistemi değişti YGS-LYS Kalktı

YÖK ten son dakika açıklaması

Yeni sınav  sistemde LYS, YGS ayrımı kalkıyor, artık tek sınav olacak.  Baraj puanı uygulaması devam edecek. Sınavlar bir hafta sonunuda tamamlancak.

18 puan türü say,söz Ea ve dil olmak üzere 4e düşürülüyor. Yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girilecek. Baraj puanı yine olacak. Belli alanlarda uygulanmakta olan başarı sıralaması şartının aranmasına devam edilecek

Yeni sistemde Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak. Temel Türkçe ve temel matematiğin her puan türünde etkisi olacak. 

YGS LYS hazırlanan öğrencilerin bir kaybı olmayacak sorular yine Milli Eğitim müfredatından olacak.

 

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni”nde YÖK Başkanı Yekta Saraç şunları söyledi:

“Şu andaki sisteme göre, ilki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.Diğer önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı