Haberler

Meb Liselere giriş örnek soruları yayınladı

Liselere giriş sınavı soru örnekleri meb tarafından yayınlandı.

Liseye Giriş sınavı örnek soruları, MEB tarafınca erişime açıldı. Yeni liseye giriş imtihanı öncesinde milli Eğitim Bakanlığı, örnek soruları yayınladı. Yeni sistemin örnek sorularını görüntülemek isteyen öğrencilerin ulusal Eğitim Bakanlığı’nın web sitesine girmesi kafi oluyor. İşte liseye giriş sınavı örnek soruları ve detaylar.

 

LİSEYE GİRİŞ SINAVI ÖRNEK SORULARI ERİŞİME AÇILDI

 

Liseye giriş sisteminde kaldırılan TEOG sisteminin peşinden uygulanacak olan yeni liseye giriş sınavı için milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bugün yaptığı duyuruda yeni imtihan için örnek soruların saat 15:00’de erişime açılacağını duyurmuştu.

 

Saat 15:00 saygınlıkıyla ulusal Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden (meb.Gov.Tr) liseye giriş imtihanı örnek soruları erişime açıldı.

 

İşte liseye geçiş sınavı örnek soruları;

 

LİSEYE GİRİŞ SINAVI ÖRNEK SÖZEL SORULARI

 

LİSEYE GİRİŞ SINAVI ÖRNEK SAYISAL SORULARI 

 

MEB tarafından meydana getirilen duyuruda aşağıdaki ifadelere yer verildi;

 

“Sınavla öğrenci alan fen lisesi, toplumsal bilimler lisesi, Anadolu lisesi ve proje temelli liselere yerleştirme imtihanına ilişkin örnek sorular yayımlandı.

 

“Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm” olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik yanıt formu ile Haziran ayında iki oturumda gerçekleştirilecek sınav, 75+60 = 135 dakika sürecek. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak.

 

Soruların derslere göre dağılımı ise şöyle olacak:

 

SÖZEL BÖLÜM (75 dakika)

 

SAYISAL BÖLÜM (60 dakika)

 

Türkçe

 

20

 

Matematik

 

20

 

T.C İnkılap tarihi ve Atatürkçülük

 

10

 

Fen Bilimleri

 

20

 

Din Kültürü ve terbiye Bilgisi

 

10

 

 

 

Yabancı Dil

 

10

 

 

 

TOPLAM

 

50

 

TOPLAM

 

40

 

Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşacak. Bu doğrultuda sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilme sınavı, 8.Derslik kazanımlarıyla beraber kazanmıştırrılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacak.”

 

 

 

Liseye Giriş sınavı örnek sorularının yayınlanmasının arkasından Habertürk TV’de konuşan eğitimci Cihat Şener, bazı örnek soruları değerlendirdi.

 

Şener, yaptığı değerlendirmede “ulusal Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ederim. Bu soruları yayınlamakla hiç eğer olmazsa sınav ile alakalı anlam ifade etmeyen ve gereksiz spekülasyonları ortadan kaldırdılar. Ne kadar net, ne kadar açık, ne kadar temiz olursa, kaygı da o denli düşer. Çocuklar şu an 14 yaşındalar ve ‘ne soracaklar?’ın karşılığı yoktu. Sorulara baktığım zaman gördüğüm bir şey var, sorular çok da uçuk kaçık şeyler değil. Doğrusu daha net söylemek gerekirse, çalışan ve emek veren bu işten alnının akıyla çıkar. Soruları seçerken titizlenmişler. Ben de onların yayınladıklarının içinden seçerken ben de titizlendim ve şunu gördüm; Bu sorular çocukların hiç de karşılaşmadığı şeyler değil. Hepimiz gene çalışmalarımızı yaparken eski yıllarda adı TEOG olan hatta meşhur OKS olduğu dönemlerdeki örnekler de işe yarayabilir. İki bölüm sual yayınlandı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı