Haberler

2017 yılında LYS sözel mi olacak? Açık uçlu soru nedir?

LYS sınavı sözel mi olacak soruları sorulmaya başlandı. Peki 2017 yılında yapılacak olan LYS sınavı soruları açık uçlu soru mu olacak? Bugüne kadar sadece test olarak gerçekleştirilen LYS sınavı için açık uçlu soru gündeme geldi. Konuyla ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bir süre önce gündeme gelen fakat icraata tabii tutulmayan açık uçlu soru sistemine yeşil ışık yaktığını açıklamalarında bildirdi. 

2017 LYS SINAVI SÖZEL Mİ OLACAK?

2016 – 2017 eğitim öğretim yılında düzenlenecek olan LYS sınavı sorularının sözel olup olmayacağı büyük merak konusu oldu. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmemesine karşın çalışmaların halen devam ettiği iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde ise YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, daha önce de gündeme gelen LYS’de açık uçlu sorular döneminin başlayacağını duyurdu. Peki açık uçlu soru nedir? Açık uçlu soru ne anlama gelir?

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları ardından “açık uçlu soru nedir?” sorusu yeniden gündeme geldi. Açık uçlu soru, basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soruları ifade eden soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine analizle ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı