Haberler

2017 BİLSEM sınav sonuçları MEB öğrenme sayfası!

2017 yılı itibariyle üstün yetenekli öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri için girdiği BİLSEM sınav sonuçları için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan BİLSEM sınavı sonuçları 14 Nisan cuma günü yani bugün itibariyle açıklanacak. Peki BİLSEM sınav sonuçları nasıl öğrenilir? İşte MEB sorgulama sayfası ve detayları…

BİLSEM SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MEB’in düzenlediği BİLSEM sınav sonuçlarını yukarıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Şuan için sınav sonucu açıklamamasına karşın MEB tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 BİLSEM sonucu bugün açıklanacak.

SINAV İTİRAZLARI

Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulama sonucuna ilişkin itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 5 (beş) iş günü içinde öğrenci velisi tarafından http://esinav.meb.gov.tr/ adresinden
yapılacaktır. Grup tarama uygulaması sonuçlarına ilişkin itirazlar değerlendirildikten sonra yine aynı sistem üzerinden veliye bilgilendirme yapılacaktır.

BİLSEM SON SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

3- Aşama: 8 Mayıs – 30 Haziran 2017 Bilsem Sınavı Bireysel Değerlendirme > Grup tarama aşamasında filtrelenen (geçen) öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır.

KAÇ BİN ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ?

MEB özel yetenekli öğrencilerin tespiti amacıyla, Şubat 2017 Pazar günü Türkiye genelinde ilk kez merkezi sınav yapmıştı. Ülke genelinde, aynı anda yapılan merkezi sınava, 228 bin öğrenci katılmıştı.

Merkezi sınav, Türkiye ortalaması üzerinden değerlendirildi. Sınavda, 2’nci sınıflar için 150 puan ve üzeri, 3’üncü sınıflar için 187,5 puan ve üzeri, 4’üncü sınıflar için de 192 puan ve üzeri değerlendirmeye alındı.

Aday gösterilen resim ve müzik yeteneği için başvuran 80 bin öğrencinin tamamı da bireysel değerlendirmeye alınacak.

BİLSEM NEDİR?

Bilsem’in açılımı, Bilim ve Sanat Merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Bilsem’in amacı: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel özelliklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

2017 YILI BİLSEM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

– Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamıyor.

– Bilsem’e aday öğrencileri sınıf öğretmenleri belirleyip sisteme giriyor.

– Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılacak.

– Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebiliyor.

– Okul idaresi, sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim edecek ve gerekli bilgilendirmeyi önceden yapacak

– Grup tarama testi (Bilsem sınavı) 11.02.2017 – 09.04.2017 tarihlerinde randevulu sistemle yapılacak.

– Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılacak

– MentalUP Zeka Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

– Grup tarama uygulamasının sonuçları 14.04.2017 tarihinde açıklanacak

– Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanacak.

– Bireysel yetenek değerlendirmesi 08.05.2017 – 30.06.2017 randevulu sistemle yapılacak.

– Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları 15.07.2017 tarihinde açıklanacak.

– BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 04.09.2017 – 08.09.2017 tarihlerinde yapılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı